Na czym polega detoks alkoholowy?

Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do problemów zdrowotnych, pogorszenia stanu psychicznego oraz niepowodzeń w życiu osobistym. Dopiero przerwanie ciągu pozwala na odniesienie sukcesu oraz postawienie pierwszych fundamentów, na których zbudować można życie bez używek. Początkowym etapem walki z nałogiem jest detoks alkoholowy.

Odtrucie alkoholowe

Celem przeprowadzenia detoksu alkoholowego jest przywrócenie u osoby uzależnionej równowagi fizycznej i psychicznej. Pozwala również na złagodzenie niebezpiecznych oraz nieprzyjemnych objawów związanych zarówno z nadmiernym spożywaniem alkoholu, jak i jego odstawieniem. Pierwszym etapem leczenia jest odtruwanie organizmu, uznawane za wyjątkowo trudny okres dla pacjenta. Proces ten wymaga stałej opieki lekarzy oraz zapewnienia odpowiednich warunków do walki z nałogiem alkoholowym. Konieczne jest również indywidualne rozpatrzenie każdego przypadku, ponieważ próg wytrzymałości może być w przypadku każdego organizmu skrajnie odmienny.

Przebieg detoksu alkoholowego

Aby odtruwanie organizmu było skuteczne, powinno być odpowiednio rozłożone w czasie. Proces doprowadzania do trzeźwości związany jest z koniecznością podawania pacjentowi odpowiednich kroplówek, które pozwalają na zniwelowanie objawów towarzyszących odstawianiu alkoholu. Pominięcie tych zabiegów uznawane jest za bardzo niebezpieczne oraz nieetyczne. Ośrodki odwykowe dopuszczające się tzw. odtruwania ekspresowego postępują bardzo ryzykownie, ponieważ narażają pacjenta na bardzo poważne powikłania zdrowotne. Detoksykacja polegająca na zbyt szybkim obniżeniu poziomu alkoholu jest nie tylko niebezpieczna, ale też krótkotrwała. Skuteczny detoks wymaga odpowiedniej ilości czasu, aby przynieść efekty.

Kolejne etapy leczenia

Detoks alkoholowy uznawany jest zaledwie za pierwszy etap walki z nałogiem. Całkowite odtrucie oraz przejście w stan abstynencji pozwala jednak na podjęcie kolejnych działań. Odpowiednia kontrola lekarzy może skłonić pacjenta do poddania się opiece terapeutycznej. Leczenie kontynuowane jest poprzez podawanie specjalnych środków farmakologicznych. Na etapie detoksu alkoholowego udzielane są również liczne wskazówki i porady dotyczące dalszych etapów leczenia. Pacjent może również także liczyć na wskazanie odpowiednich placówek i miejsc, które pozwolą mu na całkowite wyeliminowanie psychicznej strony problemu alkoholowego. Fundamentem leczenia jest chęć poprawy własnego życia oraz powrotu do normalności, co często stanowi główny problem osób zmagających się z uzależnieniem.

Be the First to comment.

Skomentuj